🎌 19. JAFF // Aasia filmikultuuri festival

15.–27. aprill ja ikka kinos Artis

Kevad Artises toob taas kinolinale JAFFi – Aasia filmikultuuri pidustuse, mis kutsub publikut avastama Jaapani, Lõuna-Korea, Tai ja teiste piirkondade kinematograafilisi pärleid. Festivalil on oma koht nii animel, dokumentaalfilmil kui kaasaegsel draamal ning kava on tänavu eriliselt rikkalik.

Selle aasta suur fookus on kassidel ja Miyazaki loomingul – valikus on mitmeid südantsoojendavaid ja visuaalselt hämmastavaid animatsioone, kus neljajalgsed tegelased ja vaimud juhivad meid looduse ja kujutlusvõime maailma. Lisaks tähistame Ghibli stuudio 40. sünnipäeva, tuues ekraanile nii Miyazaki auhinnatud uue filmi kui ka kaks temast valminud dokumentaali.

Festivali avafilm on Léo Favieri dokumentaalfilm "Miyazaki: Looduse vaim" (Miyazaki: L'Esprit de la Nature), mis linastub teisipäeval, 15. aprillil kell 19.00. Avafilmiga tähistame stuudio Ghibli 40. tegutsemisaastat.

19. JAFFi avafilm "Miyazaki: Looduse vaim" linastub teisipäeval, 15.04 kell 19:00 

PS! Kõikidele saabujatele pakume tervitusjooki!

🎞 Ülo Sooster 100: filmiprogramm

Tasuta seanss kolmapäeval, 23.04 kell 19:00.
Eriti tähelepanuväärne on JAFFil linastuv Ülo Soosteri 100. sünniaastapäevaks loodud filmiprogramm. Ülo Sooster (1924–1970) jõudis oma lühikeseks jäänud loometeest hoolimata jätta maha tuhandetest joonistustest ja maalidest koosneva ning raudse eesriide kiuste Euroopa sürrealismiajalukku kuuluva pärandi.
JAFF-i Ülo Soosteri filmiprogrammis on Andrei Hržanovski filmid “Klaasharmoonium” ja “Maastik kadakaga”. Andrei Hržanovski on Vene filmilavastaja ja animaator, kelle loomingut iseloomustavad sürrealistlik esteetika, poeetiline lähenemine ning sügavad kultuurilised ja filosoofilised teemad. Ta on üks olulisemaid figuure nõukogudeaegses eksperimentaalses animatsioonis.
Eriseanssi juhib režissöör Arvo Iho. Kino Artise fuajees jätkub ka pop-up näitus

 

🐾 KASSIFILMID

  • Anzu: kass vaimumaailmast – seikluslik ja visuaalselt ainulaadne lugu tüdrukust ja tema kaitsjast – vaimukassist Anzust.

    11-aastane Karin kolib vanaisa juurde, kes on buda munk ja elab Jaapani maapiirkonnas. Seal kohtub ta salapärase vaimukass Anzuga, kes on määratud teda kaitsma. Nende teekond viib neid seiklustesse, kus nad kohtuvad metsa vaimude ja üleloomulike nähtustega.
    Film paistab silma oma ainulaadse visuaalse stiiliga, ühendades joonistusanimatsiooni ja rotoskoopiat, et luua maagiline ja müstiline maailm.
    Film linastub JAFFi kavas jaapani keeles ja eesti - ja venekeelsete subtiitritega ning jaapani keeles ja eesti - ja inglisekeelsete subtiitritega.
  • Budori Gusuko elu – poeetiline fantaasia noorest kassist, kes püüab nälja ja röövi kiuste taasleida oma õe.

    Jaapani kirjaniku Kenji Miyazawa (1896-1933) lasteraamatul põhinev ja sama raamatu põhjal loodud mangast inspireeritud animafilm “Budori Gusuko elu” on fantaasiaseiklus noorest kassist Budori, kes 1920ndate aastate Jaapanis peab näljahäda ja põua kiuste asuma rännakule leidmaks oma noor õde, kes rööviti salapärase võõra poolt.
    Filmi režissöör Gisaburō Sugii lavastas ekraniseeringu ka sama kirjaniku fantaasiaromaanist “Öö galaktilisel raudteel” (Night on the Galactic Railroad), kus sarnaselt filmile “Budori Gusuko elu” oli samuti peategelasteks inimkujulised kassid.
  • Vooluga kaasa – dialoogita Läti hitt, kus kass püüab päästa loomarühma uputatud maailmas.

    Parima animafilmi Oscari, Kuldgloobuse ja Euroopa Filmiakadeemia auhinna võitnud Läti hittfilm “Vooluga kaasa” on lugu kadunud tsivilisatsioonist, mille lummavas sõnatuses elavad ning ajavad oma igapäevaseid asju üksnes loomad. Selle loo peategelaseks on vapper, ettevõtlik ja ka väga inimlik (ent mitte kunagi mitte-kassilik) kass, kes oma müstilisel eksirännakul kohtub paljude huvitavate karvaste ja sulelistega. Pärast suurt üleujutust tuleb kassil üksnes omaenda nuitikusele tuginedes päästa ning ohutusse toimetada rühm naiivseid leemureid, laisk kapibaara, ulakad kured, majesteetlik mõõkvaal ja üks täiesti ebausaldusväärne labrador...
    Selle uue ja lummava ekraanimaailma taga on Läti animatsiooni imelaps Gints Zilbalodis, kes pole ainuüksi filmi lavastaja, vaid ka peakunstnik ja muusika ning stsenaariumi kaasautor. Pärast hiilgavat soolodebüüti „Koduteel“ toob Zilbalodis ekraanile täiesti uue rühma kangelasi, kellele saame nende igal sammul jäägitult kaasa elada.
  • Kedi – dokumentaal Istanbuli tänavakassidest, kelle pilgud viivad meid linna südamesse.

    “Kedi” on dokumentaalfilm Istanbuli tänavakassidest, kes on suurlinna argielu lahutamatu osa. Tuhanded kassid hulguvad mööda tänavaid ja püüavad selles pulbitsevas keskkonnas ellu jääda nii enda kavaluse kui võõraste lahkuse toel. Dokfilm jälgib meisterliku kaameratöö abil seitset kassi ja viib meid restoranidesse, kodudesse, turule, hiirejahile, pappkastidesse, hoovidesse ja mujalegi. Türgi keeles tähendab kedi kassi ja just läbi kassi silmade avab see film meile nii graatsiliselt ringi uitavate loomade olemust kui uudistab nendest hoolivate inimeste mõttemaailma.
    “Kedi” poeb salamisi hinge ja näitab, et lootus, headus ja rõõm pole maailmast kuhugi kadunud.


🌿 STUUDIO GHIBLI 40

  • Poiss ja haigur – Miyazaki uus, Oscariga pärjatud animafilm täis mälestusi ja fantaasiat.

    Parima animafilmi Oscariga pärjatud “Poiss ja haigur” on legendaarse Hayao Miyazaki auhinnatud uus film, mis valmis lausa 7 aasta jooksul. Teise maailmasõja lõpu aegu kaotab Tokyos elav 11-aastane Mahito tulekahju tagajärjel oma ema ning põgeneb koos isaga oma ema kodukülla. Nad asuvad elama vanasse mõisa suurel maavaldusel, kus paikneb ka üksik torn, mis on muutunud hallhaigru pesitsuspaigaks.
    Mahitot valdavad vastakad tunded seoses oma isaga, kes töötab sõjamoona tootvas tehases, ning oma uue kasuema Natsukoga, kes on juhtumisi poisi ema noorem õde. Kõige tipuks hakatakse teda uues koolis kiusama. Mahito sai teada, et torni oli ehitanud tema emapoolne vanaonu, kes ühel päeval torni sees kadunuks jäi ja keda pole sellest ajast saadik nähtud. Ühel päeval kaob Natsuko jäljetult ning Mahito siseneb torni teda otsima.
    Haigru juhatusel satub poiss etteaimamatult suurele rännakule, mis viib ta täiesti uude maailma. Mahito leiab end veidrast paigast, kus kõrvuti eksisteerivad nii elavad kui ka surnud. Ta tutvub sealsete imetabaste elanikega ja avastab seeläbi ka mitmeid enda maailma saladusi.
  • Miyazaki: Looduse vaim – dokumentaal suurmeistri karjäärist ja loodushoiust tema loomingus. Tegemist on 19. JAFFi avafilmiga. 

    Rohkem kui 50 aastat on maailma kuulsaim animaator Hayao Miyazaki võlunud vaatajaid oma vapustava detailitäpsuse, hingestatud tegelaste ja raputavalt rikkaliku fantaasiaga. “Minu naaber Totoro”, “Printsess Mononoke”, “Vaimudest viidud” ja “Poiss ja haigur” on vaid mõned näited tema lavastatud ja tema animastuudios Ghibli loodud ajatutest klassikateostest.
    Dokumentaalfilm “Miyazaki: Looduse vaim” viib meid meheni legendi taga, pakkudes animastuudio Ghibli arhiivmaterjali abil haaravat sissevaadet Miyazaki minevikku ning tema arengusse maailma kõige tuntumaks ja enigmaatilisemaks režissööriks.
  • Hayao Miyazaki ja haigur – kulissidetagune pilk “Poiss ja haigur” loomisele ja vananeva loomegeeniuse sisemaailma.

    Haarav dokumentaalfilm Hayao Miyazaki 2023. aastal esilinastunud suurteose “Poiss ja haigur” valmimisprotsessist. Veidi üle kahe tunni kestev ja seitsme pika aasta jooksul valminud fantaasiaseiklus on vahest kõige isiklikum Miyazaki film.
    Poolautobiograafiline fantaasia elust, surmast, sõprusest ja loomingust pani proovile ka nüüdseks juba 84-aastase elava legendi. Mõtted surelikkusest, leinast ja vananemisest pani Miyazaki kahtlema ka omaenda võimekuses loojana. Filmi keskmes on ka Miyazaki suhe stuudio Ghibli produtsendiga Toshio Suzuki, kellega ta on koos töötanud juba üle 40 aasta.


🛍 ANIME

  • Müüja Hokkyoku kaubamajas – lõbus fantaasia loomade kaubanduskeskusest.

    Akino on Hokkyoku kaubamajas uus müüja. See kaubamaja on väga eriline, sest klientideks ei ole mitte inimesed, vaid loomad. Kõige tähtsamateks klientideks on aga loomad, kes kuuluvad välja surnud liikidesse. Üheks selliseks kliendiks on näiteks hiigelsuur mammut, kes on juhtumisi ka kõrgelt hinnatud skulptor. Kuna tegu on luksuskaubamajaga, on Akinol pidevalt käed ja jalad tööd täis, et täita klientide ka kõige hullumeelsemaid soove.
    Seikluslik fantaasiakomöödia põhineb Tsuchika Nishimura samanimelisel mangal.
  • Kujuteldav – visuaalne maiuspala fantaasiamaailmast, kus elavad unustatud sõbrad.

    “Kujuteldav” on briti kirjaniku A.F. Harroldi samanimelisel lasteraamatul põhinev fantaasiafilm kujuteldavast sõbrast, kel nimeks Rudger. Tema loojaks on väike tüdruk Amanda ja üheskoos satuvad nad alatihti kõige lõbusamatesse seiklustesse. Ühe kohutava õnnetuse järel jääb Rudger aga üksinda ning ta peab silmitsi seisma kõiki kujuteldavaid sõpru ootava saatusega: kui lapsed oma kujuteldavad sõbrad unustavad, siis nad hääbuvad igaveseks.
  • Klaasitööline – Pakistani esimene täispikk käsitsi joonistatud animafilm, mille juured ulatuvad Ghibli mõjuni.

    Pakistani esimene käsitsi joonistatud täispikk animafilm “Klaasitööline” on suurejooneline draama noore klaasipuhuja elust ajal, mil tema kodumaa on sõja ja konfliktide keskel.
    Tegu on režissöör Usman Riazi debüütfilmiga ja filmi tootjaks on Pakistani animastuudio Mano Animation Studios, mille üheks kaasloojaks on Riaz ise. Filmi tootmist abistas ka produtsent Geoffrey Wexler, kes on varem töötanud animastuudios Ghibli.
  • Eksortsismi kroonikad: algus – Korea päritolu tempokas eksortsismi-märul täis huumorit ja põnevust.

    “Eksortsismi kroonikad: algus” on haarav animafilm, mis lisaks deemonlikule õudusele pakub ka helget huumorit ja suurt seiklust. See on lugu preester Parkist, kes astub üksinda kurjade jõudude vastu alates ajast, mil ta keelatud eksortsismi järel kirikust pagendati. Kui aga välja ilmub tema vana sõber, kes vajab abi iidse templi päästmiseks hullumeelseks muutunud meistri käest, on Park valmis silmitsi seisma deemonitega oma minevikust, et kurjusele koht kätte näidata.
    Film põhineb Lee Woo-hyeoki romaanil ja selle põhjal loodud koomiksil “Toemarok”.


🍜 KOKANDUS

  • Nguyeni köögis – muusikaline komöödia pere ja unistuste vahelisest tasakaalust.

    Elurõõmus muusikaline komöödia prantsuse-vietnami näitlejannast Yvonne Nguyenist, kes üle kõige soovib alustada karjääri muuusikalide näitlejana. Vietnami restorani pidavale emale aga see mõte üldse ei meeldi, sest arvab, et tütar peab igal juhul valima karjääriks midagi tõsiseltvõetavat ja lugupeetavat. Kui Yvonne peab olude sunnil ema juurde kolima, peavad teineteisest võõrandunud naised taas koos elama õppima. Restoranis töötades nende suhted aga soojenevad ja tütre unistus saada muusikalisse roll hakkab vaikselt täide minema.
  • Vaalarestoran – pilk vaalaliha kultuuri ja vastuoludesse Tokyo restoranimaailmas. Külas režissöör Keiko Yagi!

    Dokumentaalfilm kuulsast Jaapani vaalarestoranist Tokyos. 1950ndate Jaapanis oli vaalaliha üks kõige olulisemaid proteiiniallikaid. Vaalaliha tarbiti isegi rohkem kui loomaliha või kana. Tänaseks päevaks on vaalaliha söömine langenud 1% lähedusse. Tokyo vaalarestorani omanik Tani spetsialiseerubki aga vaalalihale. Tani on pärit Ishinomaki linnast, mis oli kuulus Jaapani suurima vaalapüügi baasi poolest. Tani restoran on tihti tähelepanu keskpunktis, tema kokakunsti on uurinud nii CNN kui BBC. Vaalapüük on viimastel aastakümnetel ohtra kriitika alla sattunud ning dokumentalist Keiko Yagi uuribki vaalaliha söömise ajalugu, traditsioone ja vastuolulisust.
    Filmi režissöör Keiko Yagi lavastas 2015. aastal ka dokumentaalfilmi "Behind The Cove”. See oli mõeldud vastuseks parima dokumentaalfilmi Oscari võitnud populaarsele dokumentaalfilmile “The Cove”, mille keskmes oli Jaapani delfiinipüügi traditsioon.




🎞 KLASSIKA

  • Kevad, suvi, sügis, talv... ja taas kevad – Kim Ki-duki poeetiline klassika, mis jääb kauaks meelde. Filmi näidatakse 35mm filmilindi pealt.

    PS! Filmi näidatakse 35mm filmilindi pealt.

    Noor poisike elab väikeses ujuvas templis kesk kaunist järve koos vana buda mungaga, kes teda õpetab. Aastaid hiljem toob meister templisse ravile nüüdseks suureks kasvanud noormehega sama vana neiu. Esimest korda elus ärkab mehehakatis ka seksuaalselt. Noored armuvad ning lahkuvad templist. Kuid mehe edasine elu muutub maapealseks põrguks ning ta otsustab tulla templisse tagasi, et vaimselt taastuda…
    Legendaarne filmikriitik Roger Ebert on nimetanud filmi üheks kõigi aegade parimaks, BBC kriitikute küsitluse tulemusel paigutati see 100 parima 2000ndate filmi hulka ning The Guardian nimetas filmi Lõuna-Korea filmiajaloo parimaks.



    💃

     DIIVAD ELU MÕTET OTSIDES

  • Reisija vajadused – Isabelle Huppert Hong Sang-soo filmis, kus lihtsus on kandev väärtus.

    Lõuna-Koreas elav prantslanna (Isabelle Huppert) seisab silmitsi majanduslike raskustega. Viimases hädas hakkas ka kahele korealannale õpetama prantsuse keelt. Eluraskuste leevendamiseks on prantslanna avastanud, et kividel lamamine ja makgeolli joomine aitab tal end kõigele vaatamata väga mugavalt tunda.
    Elulistele situatsioonidele, tegelastele ja inimsuhetele pühendunud režissöör Hong Sang-soo on üks kõige tunnustatum ja viljakam Lõuna-Korea filmitegija. Tema uus film on juba kolmas koostöö tuntuima prantsuse näitlejanna Isabelle Huppertiga.
  • Vaimude maailm – Catherine Deneuve rändab elust teispoolsusesse helgel ja hingelisel moel.

    Singapuri tunnustatuima filmitegija Eric Khoo uusim film on lugu legendaarsest lauljannast Claire`ist (Catherine Deneuve), kes rändab Jaapanisse, et anda oma viimane kontsert, kuid ka tema enda elu saab läbi hetkel kui lõpeb tema kontsert. Claire elab aga edasi teispoolsuses, kus kohtub oma suurima fänniga Yuzo, kes samuti äsja teispoolsusesse edasi liikus.


🚗 PUNANE VAIP:

  • Vaikuse linna autojuht – sünge, poeetiline lugu uuest algusest pärast vangistust.

    2024. aasta PÖFFil Grand prix võitnud Mongoolia film "Vaikuse linna autojuht" on sünge lugu 14 aastat vangis istunud Myagmarist, kes asub pärast vabanemist tööle matuseautojuhina ja püüab oma elule uut mõtet leida.
    Filmi režissööri Sengedorj Janchivdorji loomingut on Eestis ka varem tunnustatud. 2023. aasta PÖFF-i armastusfilmide festivalilt Tartuff pälvis publikuauhinna tema komöödia "Müügitüdruk".
  • Müügitüdruk – südamlik ja ootamatu seksipoe-lugu Ulaanbaatari südames.


    Täiesti ebatavaline ja südamlikult lõbus komöödia kujuteldamatust Mongooliast. Liigume steppide, jurtade, hobuste ja nomaadielu juurest elavasse, kirglikku, muusikalisse ja kaugelt liiga seksuaalsesse (!) Ulaanbaatarisse. Provokatiivses, siiras, humoorikas ja jultunud seikluses ei ole odavaid stereotüüpe, vulgaarsust või eeldatavat perverssust. Kõiges võib süüdistada banaanikoort, millel üks noor daam tahtmatult libiseb ja jala murrab. Õnnetu vahejuhtum toob meid naiivse introverdi Saruuli juurde (Bayarjargal Bayartsetsegi võluv debüüt on filmi suure edu võti), kes saab pakkumise asendada klassikaaslast ta töökohal sekspoes. Ta õpib tuumafüüsikat ja täidab tublilt vanemate korraldusi, kuid võtab heldelt tasustatud enneolematu ülesande siiski vastu.

    Häbelik Saruul müüb päeval diskreetselt dildosid ja muid omapäraseid seksilelusid. Mõned neist tuleb tarnida nilbete klientide koju. Igal õhtul tuleb teenistus viia siivutule ja enesekesksele omanikule Katyale ja vahel tuleb ka ta armsat kassi toita. Salapärane ekstsentriline ärinaine jumaldab otsekohe süütult õitsevat Saruuli ja juhib siiralt uudishimuliku töötaja sammhaaval täiskasvanuks saamise varjatud naudingute juurde.
  • Kuidas teenida miljoneid enne vanaema surma – Tai film, mis naerutab ja pisardab üheaegselt.

    Kui vanaema Mengju saab teada, et arstide hinnangul on tal värske vähidiagnoosi tõttu jäänud elada mõni kuu, tuleb elus toppama jäänud lapselaps M heale ideele vanaema eest hoolitsema hakata, et too kogu oma vara pärast talle pärandaks.
    Humoorikas ja eluline draama “Kuidas teenida miljoneid enne vanaema surma” osutus Tais üheks läbi aegade vaadatuimaks filmiks. Populaarsusele aitas kindlasti kaasa ka filmi Tai esilinastuse järel tekkinud internetifenomen, kus inimesed hakkasid sotsmeediasse postitama klippe sellest, kuidas nad filmi vaadates nutavad.


⚔ VERSUS:

  • Sõrmuste isand (1978) – Ralph Bakshi kultuslik animatsioon, mis pani aluse hilisemale triloogiale.

    Enne Peter Jacksoni maailmakuulsat “Sõrmuste isanda” triloogiat jõudis 1978. aastal kinoekraanidele Ralph Bakshi legendaarne animafilm “Sõrmuste isand”. Selle ekraniseeringu keskmes on lugu, mida me kõik teame. Bakshi animafilmi muudab eriliseks selle loomiseks kasutatud rotoskoopia tehnika. See tähendab, et esimesena filmiti üles näitlejate liikumine ning seejärel animeeriti see sama liikumine kaadrik kaadrik haaval, et tagada realistlik animeeritud liikumine.
    Bakshi animeeritud versioon ekraniseeris J. R. R. Tolkieni “Sõrmuste isanda” triloogiast ainult kaks esimest romaani, “Sõrmuse vennaskond” ja “Kaks kantsi”. Kolmandat romaani “Kuninga tagasitulek” Bakshi käe alt aga kunagi ei ilmunudki.
  • Sõrmuste isand: Rohirrimite sõda (2024) – uus animeeritud film Rohani kuninga Helmi eepilisest võitlusest.

    Filmi “Sõrmuste isand. Rohirrimite sõda” tegevus leiab aset 183 aastat enne algse triloogia sündmusi ja jutustab Rohani legendaarse kuninga Helm Hammerhandi saatusest. Kui kaval ja armutu Dunlendingi isand Wulf ootamatu rünnakuga oma isa surma eest kättemaksu ihkab, on Helm ja ta rahvas sunnitud hiljem Helmi süvikuna tuntud iidses Hornburgi kindluses end kaitsma. Meeleheitlikus olukorras Helmi tütar Héra peab leidma jõudu, et juhtida vastupanu nende hävingut sooviva surmava vaenlase vastu.


🎟 Kõik filmid linastuvad kinos Artis 15.–27. aprillini. Tule avastama Aasia kino ilu ja maagilisi maailmu!

📍 Vaata üritust ka Facebookis!