DOSTOJEVSKINO
Alates 29. oktoobrist kinos Artis
Novembris täitub 203 aastat ühe inimkonna ajaloo suurima kirjaniku Fjodor Dostojevski sünnist ning maailmakuulsa romaani “Kuritöö ja karistus” ilmumisest möödub 158 ja Dostojevski loomingust vahest kõige iseloomulikuma romaani “Idioot” ilmumisest möödub 156 aastat.
Lisaks sellele, et Dostojevski teosed on kõige loetumate hulgas, võib teda nimetada ka üheks enim filmitud kirjanikuks. Ekraniseeringute arvult on ta klassikute seas esikolmikus. Seetõttu tähistame Dostojevski loomingut programmiga DOSTOJEVSKINO, mille raames linastuvad sügisel “Kuritöö ja karistus” ning “Idioot” põhjal valminud filmid Soomest, Kasahstanist, Jaapanist, Venemaalt ja Eestist.
Akira Kurosawa “Idioot“ (Jaapan, 1951) - 29.10 kell 19:00
Film Jaapani keeles ja inglisekeelsete tiitritega!
Film Jaapani keeles ja inglisekeelsete tiitritega!
Kuuskümmend aastat enne Rainer Sarnetit proovis Fjodor Dostojevski monumentaalteost „Idioot“ lavastada ka Akira Kurosawa. Sündmustik on üle toodud Jaapanisse ja ka tegelased on jaapanlased. Kurosawa arvates oli Dostojevski inimeksistentsi kõige ausam kirjeldaja ja ta soovis leida kinematograafilise väljundi oma armastusele vene kirjanduse vastu.
Aki Kaurismäki “Kuritöö ja karistus” (Soome, 1983) - 30.10 kell 19:00
Kaurismäki “Kuritöö ja karistus” on kantud üle oma ajastu Helsingisse. Peaosaline on noor tapamajatööline Antti Rahikainen (Markku Toikka), kes tapab ärimees Kari Honkase (Pentti Auer) ning keda saadab kuritööd pealt näinud noor neiu Aino Seppo (Eeva Laakso). Sarnaselt Dostojevski romaani Roskolnikoviga otsustab ka Kaurismäe peategelane ennast ise üles anda.
Lev Kulidžanovi “Kuritöö ja karistus“ (NSVL, 1969) - film linastub 35mm lindi pealt.
Arvatakse, et Kulidžanovi «Kuritöö ja karistus» on kõige romaanilähedasem ja täiuslikum Dostojevski ekraniseering. Raskolnikovi osa täidab vene draamanäitleja Georgi Taratorkin, politseiniku osa Innokenti Smoktunovski. Viimane on eelkõige tuntud kui suurepärane Hamleti kehastaja.
Darežan Omirbajevi “Tudeng” (Kasahstan. 2012)
Fjodor Dostojevski romaanil "Kuritöö ja karistus" põhinevas filmis on sündmused toodud tänapäeva Kasahstani. Almatõ ülikooli filosoofiatudeng üürib endale linna servas ühelt vanatädilt toa ning vaevleb seal üksinduses ja rahapuuduses. Teda ümbritseb vaesuse atmosfäär ja totaalse konkurentsi ideoloogia, kus inimesed jagatakse vaeseiks ja rikkaiks, tugevaiks ja nõrkadeks. Tasapisi võrsub tema peas mõte end proovile panna ja röövida toidukauplust, kust ta on vahel leiba ostmas käinud.
Rainer Sarneti “Idioot” (Eesti, 2011)
Fjodor Dostojevski samanimelisel romaanil põhinev film jutustab naiivsest vürst Mõškinist (Risto Kübar), kes asub päästma hukatusse minna otsustanud naise hinge. "Idiooti" võib käsitleda kui kirglikku ja põletavat armastuslugu või filosoofilist jutustust inimesest, kelle vahetu käitumine tekitab teistes moraalset rahutust ja igatsust headuse järele.
Takuya Igarashi “Bungo Stray Dogs: Dead Apple” (Jaapan, 2018)
2012. aastal alguse saanud "Bungo Stray Dogs" nimelise Jaapani manga põhjal on valminud nii animeseriaal, mängufilm kui ka täispikk animefilm. Lisaks veel näidendid, novellid ja ka üks videomäng. Näitamisele tuleb 2018. aasta animefilm.
Kuidas seostub see kõik aga Dostojevskiga? Iga selle anime karakter on saanud oma nime mõjuka ajaloolise autori järgi ning neil kõigil on autorite raamatutel põhinevad erinevad võimed.
Näiteks on Fjodor Dostojevskil võime "Kuritöö ja karistus", mille, abil saab ta üle võtta selle inimese keha, kes ta tapab.
Filmis on nad kõik "Armed Detective Agency" liikmed, kelle ülesanne on kaitsta Yokohamat maffia pealetungi eest.